A zalaegerszegi ZA-KO
A világháborút követően, az '50-es évek során jelentek meg a könnyűipari beruházások, s ennek keretén belül épült meg 18 millió forintból Közép-Európa legnagyobb és legkorszerűbb ruhagyára, a Zalaegerszegi Ruhagyár, melyben 1951. augusztus 21-én kezdődött meg a termelő munka férfikabátok gyártásával.
Kezdetben gyakorlatlan, tapasztalatlan munkaerő állt rendelkezésre, de e "nehézség" ellenére már az első év végére 21 millió forint értékben állítottak elő terméket. Gyors fejlődés következett az üzem életében, s hamarosan önálló tervező részleget alakítottak ki, mely a saját tervezésű modellek megjelenését tette lehetővé, még a külföldi piacokon is.
1961-ben megindult az export, kezdetben leginkább a Szovjetunióba szállítottak, de már nyugatról is érdeklődtek. A megnövekedett igények a bővítést tették szükségessé, így 1967-ben Sümegen, két évvel később pedig Lentiben létesítettek új telephelyeket. A foglalkoztatottak száma közel 3000 fő lett. 1978-tól Sümegen nadrágot, Lentiben zakót és télikabátot, Zalaegerszegen pedig zakót készítettek. 35%-os növekedést értek el a termelékenységben.
1988-ban a ruhagyár létrehozta saját nagykereskedelmi részlegét Budapesten. Ugyanebben az évben a COLOR Ruházati Vállalattal ELIT ruházati boltot indítottak Sopronban, a következő évben pedig Zegen nyitottak új üzletet. A termékek iránt nemcsak belföldön nőtt a kereslet, hanem a nyugat-európai, amerikai és japán piacokon is. Eztán önálló külkereskedelmi jogot szerzett, majd az addig állami tulajdonban lévő ZA-KO részvénytársasággá alakult több külföldi befektető bevonásával. A '90-es évek közepére fontos szerepet töltött be a hazai piac életében.
A gazdaságban jelentkező belső problémák, az életszínvonal csökkenése a céget is érintette. A belső piac felvevő képessége romlott, az üzem kevesebb nyereséget ért el. A hatékonyabb termelés érdekében létszámátrendezést, illetve leépítést végeztek.
A gyár megítélése továbbra is jó maradt nemcsak a hazai, de a külföldi piacokon is.
Zalaegerszeg ikonikus épülete évtizedeken át adott biztos megélhetést családok százainak - sajnos a kettőezres években még nagyobb mértékű veszteséget produkáltak: 2001-ben 700 millió forintot is meghaladta a hiány, az utolsó évben 450 millió volt a veszteség. A csődtől megmenteni nem tudták. 2003-ban végleg bezárta kapuit.
Az üzem egy részét lebontották, Lidl áruház épült a helyén, a megmaradt, több mint 3 hektáros területet egyelőre értékesíteni nem tudták, hasznosítani is csak minimálisan.